Rewizja roku 2013

[ Polskie newsy ]

Moderator: Newswriters

User avatar
Backero
Community Veteran
Community Veteran
Posts: 556
Joined: Thu Oct 18, 2007 5:36 pm
Location: Rzeszów/Rudnik nad Sanem/Chalupki
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by Backero »

Jak już będziecie od nich zdzierać kod źródłowy to weźcie wysępcie jeszcze jakieś fajne materiały z pre-alphy jak jeszcze mają :) Było tam dość sporo fajnych modeli i parę mapek ;D
User avatar
Nitek
Community Veteran
Community Veteran
Posts: 999
Joined: Mon Apr 13, 2009 4:13 pm
Location: Białystok
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by Nitek »

Wszystko co mieli, wysłali do Stukacza. To właśnie częściowo na podstawie altarowskich notatek jest tworzona arabska kampania. Również arabski interface został dokończony przez któregoś czeskiego moddera (nie pamiętam teraz nicku oraz w jakim modzie to było) na podstawie tego, co zaczął Altar. Wszystko oprócz kodu źródłowego może (możliwe, że z pewnymi wyjątkami) udostępniać nam Stu, co już z resztą kilkukrotnie zrobił.

IMO nawet jak dostaniemy źródło (co i tak nie nastąpi), to i tak dużo się nie zmieni. Jeżeli Stu przez tyle lat nie potrafił naprawić pewnych aspektów, to wątpię, że ktoś z dużo mniejszym doświadczeniem i umiejętnościami będzie w stanie to zrobić. Nikt do tej pory nie potrafił ukończyć dużego moda (po ponad 10 latach od premiery McBenn będzie pierwszym, wow), a Wy mówicie o pisaniu od nowa skryptu synchronizacji.
User avatar
YuriStriatov
Site Administrator
Site Administrator
Cuba
Posts: 1395
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:02 am
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by YuriStriatov »

No wlasnie caly pic polega na tym ze jak bedzie open source to nie bedzie jedna osoba ktora sie szybko wypali nad tym pracowac. Bedzie kod zrodlowy, jak chcesz cos zmienic to sciagnij, zmien, stestuj, zapodaj patcha do repo i bedzie skompilowane. Ja wiem ze moze ty nie umiesz albo nie chcesz (a moze i umiesz i chcesz), ale przez sam ow.net przewinelo sie wiecej niz paru ktorzy umieli i zrobili cos bez zadnego dostepu do zrodla. To teraz sobie wyobrazic jak by byl dostep. Najlepszy przyklad jak warzone 2100 sie ladnie udalo, wlacznie z portami na nowe windowsy, wersja pod linucha, setki jak nie tysiace bug fixow i nowe mozliwosci.

Jak samemu stucukowi sie udalo wydac 10+ patchy, dodac cb, naprawic bugow, dodac master server, dodac mozliwosci modowania, i pare innych rzeczy tez, to teraz sobie wyobraz jak by wiecej niz jedna osoba nad tym robila.
Image
User avatar
Nitek
Community Veteran
Community Veteran
Posts: 999
Joined: Mon Apr 13, 2009 4:13 pm
Location: Białystok
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by Nitek »

Dużym problemem jest Delphi. Kto w chwili obecnej poważnie myśląc o swojej karierze programisty będzie tracił czas na ten język, gdy do wyboru jest wiele innych. Spójrzmy chociaż na oferty pracy przykładowo programisty Java, a potem szukajmy ofert pracy dla programistów Delphi.
Anarchy
Site Moderator
Chad
Posts: 1223
Joined: Thu May 03, 2007 11:02 am

Re: Rewizja roku 2013

Post by Anarchy »

Przecież nikt nie będzie się uczył języka specjalnie do tej gry. Dużo osób zna ten język, szczególnie że do dziś się go uczy w technikach i na studiach. I jeśli już ktoś umie na tyle, żeby coś sensownego napisać, po prostu to zrobi.
User avatar
$ushiWIR
Soldier level 5
Soldier level 5
Posts: 271
Joined: Fri Sep 25, 2009 7:54 am
Location: Poland | Bytom
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by $ushiWIR »

Anarchy zaprzeczę w moim przypadku. Ja jestem po technikum informatycznym, i miałem w klasach 2-4 programowanie..
półtora roku TurboPascal potem C++ do końca szkoła, a nauka polegała na tym, że facet pogadał o podstawach, dał nam na swoich kartkach gotowe programy ale z błędami specjalnie i kazał nam je naprawić - cała nauka przez 3 lata..
Dlatego też i z własnego lenistwa zdałem egzamin oficjalny na 31/50pkt z części informatycznej, gdyż na programowaniu poległem.. a mój kolega z klasy zdał "informatykę", tzn napisz 2 proste programy.
Tak wyglądał mój tok nauczania przez ostatnie 4 lata :)
Image | Image
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Image
User avatar
YuriStriatov
Site Administrator
Site Administrator
Cuba
Posts: 1395
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:02 am
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by YuriStriatov »

W szkole sie programowac nie nauczysz nigdy. Co nie zmienia faktu ze pascal jakis trudny nie jest jesli wezmiesz pod uwage ze jesli umiesz C i sie nauczysz skladni pascalowskiej to bedziesz mogl w sumie hulac na start. A C to umie od groma ludzi, bo to podstawy w pewnym sensie.
Image
User avatar
zoNE
The Great Uniter & Site Administrator
The Great Uniter & Site Administrator
Posts: 2059
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:44 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by zoNE »

$ushiWIR wrote:Anarchy zaprzeczę w moim przypadku. Ja jestem po technikum informatycznym, i miałem w klasach 2-4 programowanie..
półtora roku TurboPascal potem C++ do końca szkoła, a nauka polegała na tym, że facet pogadał o podstawach, dał nam na swoich kartkach gotowe programy ale z błędami specjalnie i kazał nam je naprawić - cała nauka przez 3 lata..
Dlatego też i z własnego lenistwa zdałem egzamin oficjalny na 31/50pkt z części informatycznej, gdyż na programowaniu poległem.. a mój kolega z klasy zdał "informatykę", tzn napisz 2 proste programy.
Tak wyglądał mój tok nauczania przez ostatnie 4 lata :)
To współczuję, że trafiłeś na takiego nauczyciela - ale owszem, od 2006 (bo mniemam, że na tym programie nauczania działałeś) w programie są tylko Pascal i C++, od 3 lat się zmienił program, ale programowanie wygląda podobnie. Jedynie w latach '90, początek 2000-2004 (mniej więcej) w niektórych szkołach średnich można było spotkać Delphi - ale tylko jako dodatek ponad programem.

Co nie zmienia faktu, że ani w szkole, ani na studiach nie nauczysz się programować, nawet w C++/C#, czy w Javie. Bo tam są po prostu podstawy podstaw, a większość osób po przyjściu z szkoły średniej albo nie ma o tym zielonego pojęcia jak Ty, albo wie tyle co nic, czyli jak zrobić kalkulator w Pascalu (co im się nie przyda) i C++ - czego u nas uczyli w gimnazjum, bo akurat w gimnazjum mieliśmy nadprogramowo informatykę i właśnie C++ oraz Delphi - co ciekawe po zmianie szkoły w 3 gimnazjum też wyższej oceny broniłem pisząc aplikację w Delphi - acz wtedy miałem dowolność wyboru języka. W podstawówce też "bawiliśmy się" programowaniem, ale to oczywiście nie programowo, bo programowo to tam się Notatnik i Paint robi, więc tylko jak ktoś chciał "zabłysnąć" oraz pokazać nauczycielowi, że wie więcej od niego. Ale to wiadomo co takie dzieci mogą robić z programowaniem i to były właśnie lata '90 i później 2000-2001, wtedy Delphi był modny i Buildery były za darmo w gazetach.

W szkole średniej o tyle mieliśmy dobrze z programowania prowadzone zajęcia, że nie dawali nam aplikacji na kartkach, aby wykryć błąd, ale to my musieliśmy pisać aplikacje na kartkach tak, by później po przepisaniu działały. Jeden błąd, to jedna ocena w dół - obojętnie czy literówka, czy nie, to uczy dyscypliny w pisaniu kodu - szczególnie jak chce się mieć na koniec 6 z każdego przedmiotu.
Anarchy
Site Moderator
Chad
Posts: 1223
Joined: Thu May 03, 2007 11:02 am

Re: Rewizja roku 2013

Post by Anarchy »

O, to nawet nie wiedziałem, że takie postępy polska edukacja zrobiła. Moja szkolna informatyka i TI ograniczały się do worda i excela (a byłem w LO na mat-inf, parodia...)

zoNE wrote: W szkole średniej o tyle mieliśmy dobrze z programowania prowadzone zajęcia, że nie dawali nam aplikacji na kartkach aby wykryć błąd, ale to my musieliśmy pisać aplikacje na kartkach tak, aby później po przepisaniu działały. Jeden błąd, to jedna ocena w dół - obojętnie czy literówka, czy nie, to uczy dyscypliny w pisaniu kodu - szczególnie, jak chce się mieć 6 na koniec z każdego przedmiotu.

Pisanie programów na kartce - polska szkoła, taka piękna.

PS. nie pokazujcie tego artykułu nauczycielom, bo jeszcze będą zadawać do domu narysowanie swojego kompa ołówkiem na kartce.
User avatar
YuriStriatov
Site Administrator
Site Administrator
Cuba
Posts: 1395
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:02 am
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by YuriStriatov »

Ja mialem teoretycznie C podstawy ale prawda jest taka ze na samym pehapie sie mozna takich podstaw nauczyc xD Ofcoz byl tez standardowo html i jakies biedowanie w wordzie, excelu i paintcie (LOL). Pewnie zalezy od szkoly mocno jak daleko program idzie.

Ale z drugiej strony gdzies na statystyce czytalem ze polska edukacja podobno jedna z lepszych w europie jesli chodzi o tych ktorzy zdaja wiec moze cos w tym jest xD
Image
User avatar
$ushiWIR
Soldier level 5
Soldier level 5
Posts: 271
Joined: Fri Sep 25, 2009 7:54 am
Location: Poland | Bytom
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by $ushiWIR »

4 lata informatyki które zakończyłem dumnym (phi..) dyplomem (który mi nic nie dał) w maju zeszłego roku wyglądało następujaco programowo:
UTK - Urządzenia Techniki Komputerowej - dla idiotó idelane, znasz podstawy jak wygladają komputery, podzespoły, masz łądnie opisane omówione jak co działa z czym <-- tu coś zostało bo mieliśmy fajnego nauczyciela
OB - Oprogramowanie Biurowe - babka która nie wiedziała czasem o co pytamy, uczyła nas PODSTAW hhtml'a i php przez 2 lata i dała się trollować screenem cs'a na pulpicie z ukrytymi ikonami - genius..
TI - jak ktoś nie miał 5 na koniec był id**tą, podstawy worda, exela itp ms office'a
SOiSK - Systemy Operacyjne I Sieci Komputerowe - systemy bianrne, struktury sieci, topolgie, tworzenie serwerów etc - kolejny ciekawy przedmiot który coś pomógł
Angielski Zawodowy - z facetem, który uczył gimnazjum angielskiego miał nas uczyć wszystkich zagadnień z informatyki w której nie siedział - gratuluje.
PSIO - Programowanie strukturalne i obiektowe - tak jak pisałem post wyżej.
i specjalizacja na koniec - grafika komputerowa - robienie lekcji z książki, nauczenie podstaw panelu photoshopa, corela, flasha, ilustratora.
Dostęp do szeroko rozumianych mediów (internet na lekcji) i wszystko ma się z głowy bez nauki.
Dlatego gratuluje i winszuje starszym kolegą którzy COŚ wynieśli ze szkoły i mieli surowszych nauczycieli.
Image | Image
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Image
User avatar
Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10
Estonia
Posts: 4175
Joined: Tue Jul 07, 2009 9:13 pm
Location: Polska - EuroStan ZSRE
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by Serpent »

Srututu ale schodzicie z tematu ;D
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak
User avatar
zoNE
The Great Uniter & Site Administrator
The Great Uniter & Site Administrator
Posts: 2059
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:44 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by zoNE »

$ushiWIR wrote:nauczenie podstaw panelu photoshopa, corela, flasha, ilustratora
Bogata szkoła :P. U nas za każdym razem jak proponowałem dyrekcji wyposażenie pracowni w Photoshopa, to nie było budżetu i lekcje były prowadzone na Corelu i Gimpie :p.

Prawda jest taka, że polski program nauczania jest tak archaiczny, że nawet jak nauczyciel bardzo by chciał, to nie ma jak nauczyć czegoś młodego człowieka, bo musi uczyć go rzeczy nie mających już dawno znaczenia. Inna też sprawa w tym, że nawet najbardziej wymagający nauczyciel w końcu przepuści większość z nikłą wiedzą - w technikach aktualnie 3-5 osoby z jakąś wiedzą na klasę to taka norma. Na studiach też się niczego nie nauczą, bo studia nie mają dać Ci wiedzy, a jedynie zainteresowanie do dalszego "studiowania" czyli czytania. Biorąc pod uwagę, że na studia idą osoby, które często nie miały nic wspólnego z tematem, są po szkole średniej, która nic nie wnosi lub uczyli się ostatni raz tyle lat temu, że nic nie pamiętają, to nie ma możliwości, aby Cię czegoś nauczyli na studiach, bo te osoby nigdy by nie były w stanie zdać, program musi być przystępny dla wszystkich. Dlatego prawie każdy teraz ma mgr i m.in. dlatego ja zmieniam uczelnie oraz kierunki, bo na polskich uczelniach często poziom jest za niski - wystarczy zaobserwować średnią ocen z jakimi przyjmują renomowane uczelnie uczniów i co jest brane pod uwagę - kiedyś brało się pod uwagę również zdobywane oceny w szkole średniej, teraz nawet politechniki nie biorą tego pod uwagę, starczy zdana matura na 30% z podstaw. Jest to związane ze spadkiem narodzin, ale również z tym, że liczby muszą się zgadzać - kiedyś o wiele mniej osób wychodziło z mgr, gdy system tego nie wymagał, więc uczelnie więcej wymagały, teraz uczelnie walczą o każdego dolara.
User avatar
Mari
Community Veteran
Community Veteran
Poland
Posts: 244
Joined: Sat Dec 02, 2006 10:32 pm

Re: Rewizja roku 2013

Post by Mari »

Wracając do głównego wątku tego tematu, ow.net to tak naprawdę teraz jedyne oficjalne wsparcie, kiedyś była przecież sławna akademia ow, czy nawet strona CBN(Clan bez nazwy).
Osobiście odwiedzałem ww strony i bardzo sobie ceniłem ich przydatność, przykładowo potrzebowałem się dowiedzieć skrótów klawiaturowych to otworzyłem stronę i miałem, kiedyś ow net nie był tak rozbudowany, nie ma co narzekać, oprócz tego, że jest względnie mała aktywność, to strona ma się naprawdę dobrze, myślę, że facebook zachęcił sporą liczbę osób do gry, na nk pewnie też ktoś tam zajrzał. Projekt kampanii arabskiej to bardzo dobre posunięcie, tego właśnie Czesi nie dokończyli, ale dysponując materiałami można spokojnie wszystko zrobić. Co do redystrybucji gry, to nie ma co dyskutować bo ktoś tu ładnie napisał, że jaka firma podejmie się ponownego wydania tak starej gry(mowa tu o wydaniu gry z aktualizatorem, lub też arabską kampanią), jak dla mnie skoro nic nie robią z ow to powinni udostępnić kod źródłowy już dawno, widocznie czekają aż ludzie się wkurzą i wykupią sami ten silnik(ciekawe kogo by było na to stać).
Takie eventy jak ow weekend pokazują, że warto by było zachęcać ludzi do powrotu do tej kultowej gry, ciężko powiedzieć, co skłoniłoby ich do stałego powrotu bo to jest na takiej zasadzie, że ludzie widzą, że będzie dużo wiary tego dnia to przychodzą, a normalnie to mało kto gra więc nie ma takiej aktywności, która zachęciłaby do stałego powrotu. Sądzę, że warto by było pomyśleć poważnie nad reklamą na innych forach czy też top listach gier. Idąc dalej mody powstają, to dobrze, mam nadzieje, przyjrzeć się im bardziej jak tylko ogarnę kompa, obecnie nie mam możliwości zagrania w ow, ale niedługo to się zmieni. Z tego miejsca życzę Wam moi drodzy użytkownicy jak najdłuższego bytu na tym lobby i samych sukcesów, macie takie wspaniałe community, trzeba tylko korzystać nic więcej.
Do you not know that you are a temple of God and that the Spirit of God dwells in you?If any man destroys the temple of God, God will destroy him, for the temple of God is holy, and that is what you are. 1 Kor 3,16-23
User avatar
Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10
Estonia
Posts: 4175
Joined: Tue Jul 07, 2009 9:13 pm
Location: Polska - EuroStan ZSRE
Contact:

Re: Rewizja roku 2013

Post by Serpent »

Mody powstają, ano coś tam się robi ;p
Ale inni też mogliby się coś po udzielać. Nie mówię tu o modach tylko o innych przydatnych sprawach.
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak
Post Reply