MOD - Woda - Fale

Gotowe kody SAIL'a, informacje na temat moddingu, itd.

Moderator: zoNE

Post Reply
User avatar
zoNE
The Great Uniter & Site Administrator
The Great Uniter & Site Administrator
Posts: 2061
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:44 pm
Location: Poland
Contact:

MOD - Woda - Fale

Post by zoNE »

stucuk wrote:To add waves you need to create a wave animation bitmap. Its a 8 bit BMP which basicaly tells OW how waves should "flow" (See watertest attachment, inside the WaterGBI_Resources.rar is watertest_anim.bmp which shows you how the anim bmp should look like). Waves are effectivly just a red line which has a Dot of colour at the start. This dot can be 1 of 8 colours which determins which way the wave will "look".

To add waves to a GBI you need to do the same as adding water except you need to import the Water Anim before you import the Water Height Map.

Note that waves will not appear unless you have them set to at least 1 in the Map Options section. This section controls how meny waves, how faded the waves should be (1 = not faded, 6 = very faded, etc) as well as the colour the wave should be.
Author: Stucuk
Topic: http://forum.owsupport.com/viewtopic.php?t=1120
User avatar
zoNE
The Great Uniter & Site Administrator
The Great Uniter & Site Administrator
Posts: 2061
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:44 pm
Location: Poland
Contact:

Re: MOD - Woda - Fale

Post by zoNE »

Serpent wrote:Po wczorajszym sukcesie z zanurzaniem postanowiłem zagłębić się dalej i w końcu nauczyć się robić falę. Po kilku godzinach udało się :mrgreen:


A jak zrobić fale? Na początek niżej macie filmik wideo Gwrena z OWS:



Jest tu pokazane jak rysować fale, oraz jakie pliki są nam potrzebne ale kierując się samym filmikiem nie uda się nam dodać fal.

Otóż autor zapomniał dodać iż jest potrzebna do tego specjalna paleta 32-kolorowa bez której fale nie będą działać (Na filmie jest dokładnie pokazane jak autor używa palety do zapisania swojej bitmapy z falami).

Poniżej dołączyłem właśnie tą paletę którą udało mi się wydobyć z pliku watertest_anim + pliki water_test dzięki którym możecie podejrzeć jak to powinno wyglądać.

A oto moje fale:
Image
Author: Serpent & Gwrena
Topic: http://forum.original-war.net/viewtopic.php?f=42&t=3907
Attachments
yml6.png
A oto moje fale
(319.6 KiB) Not downloaded yet
waves_pallete.zip
Paleta
(212 Bytes) Downloaded 139 times
WaterTest.rar
Water_Test
(838.08 KiB) Downloaded 135 times
Post Reply