Asp.net

Dział stworzony do rozmów o programowaniu i tworzeniu stron internetowych. Oprócz tematów związanych z SAIL'em.
Post Reply
User avatar
Mari
Community Veteran
Community Veteran
Poland
Posts: 244
Joined: Sat Dec 02, 2006 10:32 pm

Asp.net

Post by Mari »

Co sądzicie o języku asp.net?
Do you not know that you are a temple of God and that the Spirit of God dwells in you?If any man destroys the temple of God, God will destroy him, for the temple of God is holy, and that is what you are. 1 Kor 3,16-23
User avatar
MrMentor
Soldier level 4
Soldier level 4
Posts: 80
Joined: Thu Aug 28, 2014 1:13 pm
Location: Poland

Re: Asp.net

Post by MrMentor »

Zależy o czym myślisz, do czego potrzebujesz i na czym ma działać.

Czy jesteś osobą uczącą się która chce się zacząć uczyć się jakiegoś języka, czy po prostu będziesz się bawił bo się nudzisz..
User avatar
Mari
Community Veteran
Community Veteran
Poland
Posts: 244
Joined: Sat Dec 02, 2006 10:32 pm

Re: Asp.net

Post by Mari »

Powiem od razu o co mi chodzi.
Kuzyn chciałby ze mną zrobić grę w tym języku, mówi, że go dobrze zna z tym, że chciałby żebym się także nauczył, zainstalowałem program visual studio i jak na razie jestem na etapie ogarniania tego, wydaje mi się to bardziej skomplikowane niż w rzeczywistości jest.
Do you not know that you are a temple of God and that the Spirit of God dwells in you?If any man destroys the temple of God, God will destroy him, for the temple of God is holy, and that is what you are. 1 Kor 3,16-23
User avatar
MrMentor
Soldier level 4
Soldier level 4
Posts: 80
Joined: Thu Aug 28, 2014 1:13 pm
Location: Poland

Re: Asp.net

Post by MrMentor »

Grę w przeglądarce w c#? Hmmm. Nie lepiej w JavaScripcie?
Jaki gatunek?
Sebastian
Soldier level 0
Soldier level 0
Posts: 9
Joined: Mon Dec 14, 2015 7:33 pm

Re: Asp.net

Post by Sebastian »

Bartek Sz. wrote:Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie jednak PHP + JavaScript + ew. MySQL na przechowanie danych. Takie moje zdanie z osobistej autopsji z tworzenia aplikacji i gier webowych.
Szczerze Ci powiem, że C# jest lepszym językiem. Co do gry - to zależy jaką dokładnie chcesz tworzyć. Jak zwykłą typu plemiona, czy coś - to na spokojnie pójdzie. Zapis w bazie, back-end C#, a po stronie javascriptu można zawsze dorobić jakiegoś ajax'a, by wszystko przyjemniej działało bez przeładowywania. Najlepszym pluginem by wszystko ci działało bez przeładowywania jest SammyJS - trzeba tylko ogarnąć jak to wszystko działa. Moje doświadczenie w asp.net mam z pracy, lecz pracuję w MVC - każdemu polecam, szczególnie dla przejrzystości kodu i łatwości w odnalezieniu się bezproblemowo. Na początku może być to męczące, ale czy w PHP nie bylo dla was tak samo? W końcu to jest coś, czego nie ruszaliście. Jak już sobie korzystać chcesz z MVC, można tworzyć łatwo zapytania do bazy przez LinQToSQL - tworzy zapytania lambda bez problemowo. Typu: (ctx.Tabela.Where(x => x.Id == id).FirstOrDefault()) - pobierze wam odpowiedni rektord z tabeli o nazwie Tabela, gdzie id w tabeli == id podanemu przez nas. Jak chcesz pobawić się grafiką i tak dalej, to polecam czysty javascript - HTML5 dodał Canvas, w którym można stworzyc cuda za pomocą javascriptu. Jest już nawet parę systemów renderujących grafikę. Można zrobić tam wszystko, ja dla zabawy napisałem sobie tetrisa i nie zajęło mi to jakoś długo. Trzeba znać po prostu własności canvasa.


EDIT: Ah, no i jak masz asp.net to możesz hostować wyłącznie przez iis server, co jest minusem, bo działa on tylko na windowsie - przez co hosting jest droższy. Lecz powstał projekt, który przenosi .NET framework'a na linuxa, zawsze jedną wersję wstecz. Podobno Microsoft ma ich wspierać, może coś ciekawego z tego wyjdzie.
User avatar
Gothuk
Site Administrator
Site Administrator
Poland
Posts: 985
Joined: Tue Sep 04, 2007 6:10 pm
Location: Poland, Warsaw
Contact:

Re: Asp.net

Post by Gothuk »

Sebastian wrote:EDIT: Ah, no i jak masz asp.net to możesz hostować wyłącznie przez iis server, co jest minusem, bo działa on tylko na windowsie - przez co hosting jest droższy. Lecz powstał projekt, który przenosi .NET framework'a na linuxa, zawsze jedną wersję wstecz. Podobno Microsoft ma ich wspierać, może coś ciekawego z tego wyjdzie.
Microsoft bardzo zmienił ostatnio swoją politykę. Teraz stawia na otwartość.
Cały framework trafił na githuba: https://github.com/dotnet
Co do samego ASP.NET na linuchu, to działa to z projektami napisanymi w wesji ASP.NET od wersji 5. Używa pod spodem .NET Execution Environment (DNX) i blisko związane jest to z mono project - http://www.mono-project.com/.

Próbowałem ostatno (~miesiąc - dwa temu) powyższego, co prawda już coś działa, ale bardzo niestabilnie. Ale wszystko idzie na dobrej drodze ;).
Post Reply