Page 1 of 1

Asp.net

Posted: Tue Sep 22, 2015 8:47 pm
by Mari
Co sądzicie o języku asp.net?

Re: Asp.net

Posted: Wed Sep 23, 2015 8:01 am
by MrMentor
Zależy o czym myślisz, do czego potrzebujesz i na czym ma działać.

Czy jesteś osobą uczącą się która chce się zacząć uczyć się jakiegoś języka, czy po prostu będziesz się bawił bo się nudzisz..

Re: Asp.net

Posted: Thu Oct 15, 2015 8:24 pm
by Mari
Powiem od razu o co mi chodzi.
Kuzyn chciałby ze mną zrobić grę w tym języku, mówi, że go dobrze zna z tym, że chciałby żebym się także nauczył, zainstalowałem program visual studio i jak na razie jestem na etapie ogarniania tego, wydaje mi się to bardziej skomplikowane niż w rzeczywistości jest.

Re: Asp.net

Posted: Thu Oct 15, 2015 9:58 pm
by MrMentor
Grę w przeglądarce w c#? Hmmm. Nie lepiej w JavaScripcie?
Jaki gatunek?

Re: Asp.net

Posted: Wed Dec 23, 2015 8:38 am
by Sebastian
Bartek Sz. wrote:Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie jednak PHP + JavaScript + ew. MySQL na przechowanie danych. Takie moje zdanie z osobistej autopsji z tworzenia aplikacji i gier webowych.
Szczerze Ci powiem, że C# jest lepszym językiem. Co do gry - to zależy jaką dokładnie chcesz tworzyć. Jak zwykłą typu plemiona, czy coś - to na spokojnie pójdzie. Zapis w bazie, back-end C#, a po stronie javascriptu można zawsze dorobić jakiegoś ajax'a, by wszystko przyjemniej działało bez przeładowywania. Najlepszym pluginem by wszystko ci działało bez przeładowywania jest SammyJS - trzeba tylko ogarnąć jak to wszystko działa. Moje doświadczenie w asp.net mam z pracy, lecz pracuję w MVC - każdemu polecam, szczególnie dla przejrzystości kodu i łatwości w odnalezieniu się bezproblemowo. Na początku może być to męczące, ale czy w PHP nie bylo dla was tak samo? W końcu to jest coś, czego nie ruszaliście. Jak już sobie korzystać chcesz z MVC, można tworzyć łatwo zapytania do bazy przez LinQToSQL - tworzy zapytania lambda bez problemowo. Typu: (ctx.Tabela.Where(x => x.Id == id).FirstOrDefault()) - pobierze wam odpowiedni rektord z tabeli o nazwie Tabela, gdzie id w tabeli == id podanemu przez nas. Jak chcesz pobawić się grafiką i tak dalej, to polecam czysty javascript - HTML5 dodał Canvas, w którym można stworzyc cuda za pomocą javascriptu. Jest już nawet parę systemów renderujących grafikę. Można zrobić tam wszystko, ja dla zabawy napisałem sobie tetrisa i nie zajęło mi to jakoś długo. Trzeba znać po prostu własności canvasa.


EDIT: Ah, no i jak masz asp.net to możesz hostować wyłącznie przez iis server, co jest minusem, bo działa on tylko na windowsie - przez co hosting jest droższy. Lecz powstał projekt, który przenosi .NET framework'a na linuxa, zawsze jedną wersję wstecz. Podobno Microsoft ma ich wspierać, może coś ciekawego z tego wyjdzie.

Re: Asp.net

Posted: Wed Dec 23, 2015 10:53 am
by Gothuk
Sebastian wrote:EDIT: Ah, no i jak masz asp.net to możesz hostować wyłącznie przez iis server, co jest minusem, bo działa on tylko na windowsie - przez co hosting jest droższy. Lecz powstał projekt, który przenosi .NET framework'a na linuxa, zawsze jedną wersję wstecz. Podobno Microsoft ma ich wspierać, może coś ciekawego z tego wyjdzie.
Microsoft bardzo zmienił ostatnio swoją politykę. Teraz stawia na otwartość.
Cały framework trafił na githuba: https://github.com/dotnet
Co do samego ASP.NET na linuchu, to działa to z projektami napisanymi w wesji ASP.NET od wersji 5. Używa pod spodem .NET Execution Environment (DNX) i blisko związane jest to z mono project - http://www.mono-project.com/.

Próbowałem ostatno (~miesiąc - dwa temu) powyższego, co prawda już coś działa, ale bardzo niestabilnie. Ale wszystko idzie na dobrej drodze ;).