Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

To, co nie pasuje do pozostałych kategorii, ma swoje miejsce tutaj.
User avatar
Odyseusz
Community Veteran
Community Veteran
Posts: 180
Joined: Wed Jan 24, 2007 12:37 pm
Location: Wygwizdowo Dolne

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Odyseusz »

Dorzucę swoje trzy grosze co do kwestii promocji OWara. :amwink:

Nie wiem czy ktoś kojarzy tzw. LUD, stworka, którego stworzył jeden z naszych rodzimych zagrajmerów - Wonziu (link do kanału). Otóż w celu promocji Starcrafta II w polskim światku zorganizował jedną wielką pseudo ligę dla swoich widzów jak i graczy bawiących się w rozgrywki bardziej profesjonalne. LUD (Liga Upośledzonych Dżentelmenów) ściągnęła masę osób, powiększając grono graczy drugiego Stara w Polsce i rozpowszechniając wiedzę o samej grze, taktykach multi etc. Wszystko miało swobodną formę co do doboru graczy i trybów gry, mecze były streamowane, a same nagrane streamy lądowały potem na tubie dla przyszłych pokoleń (dla ciekawskich link powyżej, na kanale można filmiki z rozgrywek znaleźć). Ludzie grali for fun, bez spiny czy fochania się na siebie (raczej). Co ciekawe ludziom na tyle się spodobało, że niemal masowo zaczęli kupować własne wersje gry.

Moim zdaniem dogadanie się z jednym z bardziej popularnych i kompetentnych polskich zagrajmerów w celu realizacji na jego kanale czegoś podobnego byłoby najlepszą możliwą promocją OWara w Polsce. I szansą na jego drugą młodość. Nie jakiś pojedynczy kulawy filmik jak u Roja, ale właśnie taka otwarta forma ligowa dla wszystkich. Jeden dłuższy film wprowadzenia byłby oczywiście potrzebny, aby ludzi tematyką zainteresować. Same rozgrywki w takiej lidze można by nawet trochę lepiej ogarnąć niż u Wonzia, zorganizować w jakiś logiczny sposób z terminami spotkań, listami graczy etc. Spytacie: "No fajnie, spoko, ale jak chcesz jakiegoś zagrajmera (lub letsplejera, jak kto woli) do tego namówić mądralo, huh?". Przyznam, że łatwo może nie być. Znam bardzo dobrze jednego cwaniaka, który się bawi w takie rzeczy (ponad 40k widzów to już coś), więc mógłbym zagadać. A jak nie z nim to zawsze można spróbować po prostu u innych.

Problemem jest oczywiście stabilność serwerów i samej rozgrywki multi. Nie bawiłem się w to od... 7 lat, tylu ile i mnie na tym forum nie było. Nie wiem jak to wygląda obecnie po tej całej masie patch'y. Tu od strony technicznej niech się wypowiedzą weterani najlepiej, czy ich zdaniem z fizycznego punktu widzenia dałoby się coś takiego zrobić.

Co sądzicie o czymś takim? To dosyć luźna propozycja, ale kto wie. Zawsze jakiś pomysł.
Anarchy
Site Moderator
Chad
Posts: 1223
Joined: Thu May 03, 2007 11:02 am

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Anarchy »

Pomysł jest, całkiem niezły nawet. Jeśli już, to najlepiej najpierw zagadać do tych najpopularniejszych (jest tu gdzieś na forum link do filmiku Roja, w którym mówi, że OW to jego gra z młodości).
Odyseusz wrote: Problemem jest oczywiście stabilność serwerów i samej rozgrywki multi. Nie bawiłem się w to od... 7 lat, tylu ile i mnie na tym forum nie było. Nie wiem jak to wygląda obecnie po tej całej masie patch'y. Tu od strony technicznej niech się wypowiedzą weterani najlepiej, czy ich zdaniem z fizycznego punktu widzenia dałoby się coś takiego zrobić.

Ogólnie, wygląda podobnie jak kiedyś. Ciężko mi powiedzieć, jak wygląda sprawa w ostatnich patchach, bo mało co gram, ale raczej wciąż sporo synchr, do tego okazjonalnie crashe. Z drugiej strony zawsze turnieje się odbywały i zwykle nie było większych problemów. Ogólnie 1v1 częściej bywały udane (mniej graczy, więc mniejsze lagi, mniej synchr, krótsza gra, itd.).
User avatar
Odyseusz
Community Veteran
Community Veteran
Posts: 180
Joined: Wed Jan 24, 2007 12:37 pm
Location: Wygwizdowo Dolne

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Odyseusz »

Filmik Roja widziałem, chociaż będąc szczerym, jeśli usłyszałbym o OW od niego w ten sposób to napewno by mnie tą grą nie zainteresował. Słabo to wyszło i mało profesjonalnie (niektóre błędy merytoryczne aż bolą). Co nie zmienia faktu, że rozmawiać zawsze można. Mógłbym jak coś spróbować kontaktu z nim i Wonziem, ewentualnie z tym moim znajomym zagrajmerem (klik).

Co do stabilności - to przydałoby się pomyśleć na formą i liczbą graczy. Ewentualnie porobić testy, z próbnych streamów najwięcej by wyszło informacji czy ma coś takiego racje bytu moim zdaniem.
User avatar
Szymiew
Soldier level 7
Soldier level 7
Poland
Posts: 713
Joined: Thu Aug 16, 2012 11:11 am
Location: Królestwo Polskie
Contact:

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Szymiew »

Wonziu ostatnio ograniczył interes. Przez kilka minionych tygodni jadisco uświadczyło tylko jeden jedyny strim.
No ale próbować można, może nawet taka unikalna gra jak OW zmobilizowałaby go do ponownego zabrania się za robotę. :) Ze znanych streamerów chyba tylko on zajmuje się grami, które niekoniecznie są najnowsze, najbardziej wypasione i popularne.
https://www.youtube.com/kvantovy --- mój kanał youtube.
https://www.facebook.com/Kvantovy --- strona u cukierberga.
Image
User avatar
Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10
Estonia
Posts: 4175
Joined: Tue Jul 07, 2009 9:13 pm
Location: Polska - EuroStan ZSRE
Contact:

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Serpent »

Według moich obserwacji liczba synchr spadła i to dość znacząco po prowadzeniu ostatnich łatek.
Na pewno duży udział w tym miał fakt iż używaliśmy do gry programu Evolve.

Moim zdaniem jeżeli pojawiła by się większą liczba graczy na pewno wpłynęłoby to na rozwój gry i zmotywowało Stukacza do wydania kolejnych łat.

Jeśli chodzi o samą promocję, to niestety niewiele jestem w stanie pomóc gdyż nie obracam się w towarzystwie "zagraj gejmerów" czy jak im tam.

Na koniec dodam jeszcze że dodatkowym plusem jest fakt iż można zakupić OW na Steam'ie czyli nowa opcja szybkiego nabycia gry zamiast mozolnych poszukiwań po różnych sklepach internetowych.
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak
User avatar
Odyseusz
Community Veteran
Community Veteran
Posts: 180
Joined: Wed Jan 24, 2007 12:37 pm
Location: Wygwizdowo Dolne

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Odyseusz »

Szymiew wrote:No ale próbować można, może nawet taka unikalna gra jak OW zmobilizowałaby go do ponownego zabrania się za robotę.
Jeśli odpowiednio mu zaprezentować samą grę to kto wie. Zwłaszcza, że OW ma nadal bardzo dużo do zaoferowania mimo upływu lat. :amsmile:
Serpent wrote:Według moich obserwacji liczba synchr spadła i to dość znacząco po prowadzeniu ostatnich łatek.
Na pewno duży udział w tym miał fakt iż używaliśmy do gry programu Evolve.
Dobrze to słyszeć, czyli jeśli chodzi o techniczne zaplecze jest spora szansa, że dałoby się to ogarnąć. Chociaż jakieś testy stabilności używając Evolve przy różnych liczbach graczy na pewno okazałyby się pomocne.

Póki co mogę podjąć próbę załapania kontaktu z naszymi domorosłymi gwiazdami internetu i zobaczyć czy będzie zainteresowanie jakieś. Jeśli ktoś podchwyci pomysł dam znać. Jeśli nie uda się namówić nikogo do tych streamowych rozgrywek to nawet pojawienie się pojedynczego filmiku na jakimś dużym kanale o tematyce OWarowej też będzie sukcesem.

Fajnie jakby pojawiło się jeszcze więcej opinii, bo to w sumie projekt, który może nam trochę scenę pomóc solidnie rozhulać.
User avatar
TrósT
Soldier level 1
Soldier level 1
Posts: 22
Joined: Sat May 05, 2012 8:08 pm

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by TrósT »

oj ma duzo do zaoferowania oj ma ;d
Image
ZSRR Górą a nie amerykańskie ja świnie
User avatar
Antitheus
Kung Führer
Kung Führer
Korea North
Posts: 2527
Joined: Thu Jan 04, 2007 9:45 pm
Location: Gorzów Wlkp.
Contact:

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Antitheus »

Spoiler:
Image
Mnie (i OW) promują ludzie z własnej woli.
(Na screenie mój avatar z GSA Wars)
User avatar
Antitheus
Kung Führer
Kung Führer
Korea North
Posts: 2527
Joined: Thu Jan 04, 2007 9:45 pm
Location: Gorzów Wlkp.
Contact:

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Antitheus »

Kilka razy grając w WoWa spotykałem Burlaków Macmillanów, Carycynów, Gniewków itp. o OW się nie zapomina :P
Gizd
Soldier level 1
Soldier level 1
Posts: 15
Joined: Mon Oct 18, 2010 9:41 pm

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Gizd »

Zapraszam do oglądania i przepraszam za jakość nagrania( - niestety chwilowo mam tylko mikrofon który jest wbudowany w laptopie.) oraz ew. nieścisłości. :)

https://www.youtube.com/watch?v=Id3366bw4xA
User avatar
Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10
Estonia
Posts: 4175
Joined: Tue Jul 07, 2009 9:13 pm
Location: Polska - EuroStan ZSRE
Contact:

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Serpent »

Róbta filmiki z modów, może niech ktoś nagra arabska kampanię? :D Bo oglądanie 100 razy gameplayów z kampanii już mi się przejadło :P
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak
User avatar
Gelwe
Soldier level 7
Soldier level 7
Posts: 696
Joined: Sun May 25, 2014 2:06 pm

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Gelwe »

Mogę nagrać speedrun Sniper Moda.
Creative wrote:Image
Chodziło mi o to że sam przerabiam zrobione mapy. (budynki, ludki itd)
A co do saila to przecież sam muszę wklejać
.
Creative wrote: Jak chcesz mogę ci pomóc. Jestem doświadczonym modderem, zrobiłem 2 mody i 3 w drodze ;) Kontakt PW.
Gizd
Soldier level 1
Soldier level 1
Posts: 15
Joined: Mon Oct 18, 2010 9:41 pm

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Gizd »

Nagrywam zazwyczaj w nocy bo wtedy mam czas a moja druga połówka śpi za ścianą i staram się nagrywać w miarę przyciszonym głosem - ale coś na to poradzimy, postaram się wnieść więcej radości w moje wideoprezentacje ;) Muszę też kupić sobie ciut lepszy mikrofon bo na tym długo nie zajadę - tak czy inaczej dzięki za feedback :) Na razie będę nagrywał wideoprezentacje - na tę chwilę mam na oku Kroniki Czarnego Księżyca, Submarine Titans, Celtic Kings - coś z tego chyba wybiorę ;)
Last edited by Gizd on Mon Aug 10, 2015 5:11 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Creative
Blackmen level 100
Blackmen level 100
Poland
Posts: 1246
Joined: Tue Jan 27, 2009 4:07 pm

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Creative »

Gelwe wrote:Mogę nagrać speedrun Sniper Moda.
Ok.
Image
User avatar
Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10
Estonia
Posts: 4175
Joined: Tue Jul 07, 2009 9:13 pm
Location: Polska - EuroStan ZSRE
Contact:

Re: Rozwój OW - nagrywanie gier i promocja w Internecie

Post by Serpent »

Celtic Kings zawsze na propsie :D
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak
Post Reply