Problem z procesorem

To, co nie pasuje do pozostałych kategorii, ma swoje miejsce tutaj.
Locked
User avatar
Szulce
Soldier level 6
Soldier level 6
Poland
Posts: 469
Joined: Wed Apr 28, 2010 9:53 am

Problem z procesorem

Post by Szulce »

O tym chyba jeszcze nie pisałem, w razie jak było - usunąć.
Mam problem z procesorem mojego starego sprzętu. Otóż jeszcze rok temu, miał on wartość zbliżoną do 2.0, teraz ma 1.05. I tu parę moich pytań:
- Co może/mogło być przyczyną tak drastycznego spadku?
- Czy urządzenie chłodzące ma tu coś do rzeczy?
- Czy wymiana na lepszy/większy model coś pomoże? (Tylko w przypadku, gdy odpowiedź na pytanie nr 2 jest twierdząca)

Pomóżcie, towarzysze broni. W Was moja jedyna nadzieja. :amhello:
Image
User avatar
Nefarem
MODbase Moderator
Poland
Posts: 1115
Joined: Sat Jan 15, 2011 8:13 pm
Location: Noxus

Re: Problem z procesorem

Post by Nefarem »

Może z chłodzeniem jest coś nie tak, kiedy ostatnio wymieniałeś w nim paste?
Absolute Dominion
Spoiler:
Modyfikacja opowiadająca historię Ivana Bierezova, żołnierza armii Rosyjskiej , weterana wojny w Chinach który wziął udział w misji ochrony złóż Alaskitu.

Download from Dropbox
Original War Cooperation
Spoiler:
Modyfikacja umożliwiająca granie w mapach z kampanii OW i nie tylko ze znajomymi kontra AI.

Download from Steam

Download from Dropbox
Original War Dialog Editor
Spoiler:
Program ułatwiający tworzenie plików wri z dialogami, zadaniami etc do Original War .

Download
User avatar
Nitek
Community Veteran
Community Veteran
Posts: 999
Joined: Mon Apr 13, 2009 4:13 pm
Location: Białystok
Contact:

Re: Problem z procesorem

Post by Nitek »

Wartość 2.0 wyrażona w czym? MHz? PLN? Euro? Indeks wydajności systemu Windows?

Skoro chcesz, żeby ktoś Ci pomógł, podaj konkretne informacje:
1. Nazwa procesora
2. Nazwa płyty głównej
3. Pełna nazwa zasilacza
4. Screen z temperaturami procesora podczas obciążenia (np. HWMonitor do temperatur i Orthos, OCCT lub Prime95 do obciążenia procesora)
User avatar
Antitheus
Kung Führer
Kung Führer
Korea North
Posts: 2527
Joined: Thu Jan 04, 2007 9:45 pm
Location: Gorzów Wlkp.
Contact:

Re: Problem z procesorem

Post by Antitheus »

Najłatwiej parametry sprzętu sprawdzisz CCleaner'em - prawie każdy go posiada. Sprawdź również taktowanie procesora w Bios (btw. na stronie producenta procka możesz sprawdzić konfigurację i wartości sprzyjające lepszej jego pracy).
Anarchy
Site Moderator
Chad
Posts: 1223
Joined: Thu May 03, 2007 11:02 am

Re: Problem z procesorem

Post by Anarchy »

Strzelam, że podałeś aktualne taktowanie procesora w GHz. Pewnie twój procesor ma jakąś opcję zmniejszania taktowania będąc w idlu, by ograniczyć zużycie prądu.

Nitek wrote:Wartość 2.0 wyrażona w czym? MHz? PLN? Euro? Indeks wydajności systemu Windows?
No co ty, zgubiłeś swoją magiczną kulę? Kup nową u mnie! Możliwość łączenia z astralem, duża wydajność. Jedynie 999zł!
User avatar
Szulce
Soldier level 6
Soldier level 6
Poland
Posts: 469
Joined: Wed Apr 28, 2010 9:53 am

Re: Problem z procesorem

Post by Szulce »

Sorki za nieprecyzyjne dane, ale dopiero od nowego roku będę miał dostęp do kompa, więc wtedy będę mógł podać dokładniejsze informacje.
nefarem wrote:Może z chłodzeniem jest coś nie tak, kiedy ostatnio wymieniałeś w nim paste?
Do wczoraj nie wiedziałem, że takie coś istnieje, więc można się łatwo domyślić, kiedy. :aminvis:
Image
Bren
Soldier level 6
Soldier level 6
Indonesia
Posts: 398
Joined: Tue Mar 08, 2011 8:37 am

Re: Problem z procesorem

Post by Bren »

Pomiędzy procesorem a tym, co jest nad nim, czyli radiatorem (jakieś blaszki) i wentylatorem (wiatraczek), umieszcza się trochę takiej pasty termoprzewodzącej, żeby po prostu lepiej "wyłaziło" ciepło z procesora.
Spróbuj komputer sobie otworzyć i wszystko dokładnie przedmuchać. Może się do tego nadać sprzężone powietrze w puszce lub w ostateczności odkurzacz, ale trzeba serio z nim nieco ostrożniej.
Procesor się znajduje pod, jak napisałem, radiatorem i wentylatorem, więc aby się do niego dostać, musisz to wszystko zdjąć. Nie powinno to być trudne, zawsze możesz sobie poszukać tutoriali na Youtube.
Jak już zdejmiesz wentylator i radiator, to musisz po prostu posmarować małą ilością takiej pasty termoprzewodzącej procesor. Potem wystarczy wstawić wentylator z radiatorem z powrotem i powinno działać.
Możliwe, że masz naprawdę bardzo zasyfiony wentylator chłodzący procesor. Wtedy wystarczy go dokładnie przedmuchać i wyczyścić delikatnie jakąś szmatką gdzie się tylko dosięgnie. Odkurzaczem to raczej z oporami takie coś pójdzie ;f
Sprzężone powietrze w puszce i takową pastę do procesora możesz kupić w każdym w miarę ogarniętym sklepie komputerowym.

Jeśli to nie zadziała, to musisz pokombinować trochę bardziej sprzętowo z komputerem. BIOSy, taktowania, wóda, hemoglobina i lasery. Ale żeby to zrobić, potrzebujemy danych na temat komputera i procesora. Dawaj dane takie, jak Nitek napisał.
*Matrix* wrote:Nie ma czegos takiego jak mniej niz polowa lub wiecej niz polowa...
Polowa to polowa.
User avatar
Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10
Estonia
Posts: 4175
Joined: Tue Jul 07, 2009 9:13 pm
Location: Polska - EuroStan ZSRE
Contact:

Re: Problem z procesorem

Post by Serpent »

Ja tam do czyszczenia kompa używam kompresora :D
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak
Bren
Soldier level 6
Soldier level 6
Indonesia
Posts: 398
Joined: Tue Mar 08, 2011 8:37 am

Re: Problem z procesorem

Post by Bren »

Uznałem, że Szulce raczej dostępu do takiego kompresora mieć nie będzie, więc nie pisałem ;f
*Matrix* wrote:Nie ma czegos takiego jak mniej niz polowa lub wiecej niz polowa...
Polowa to polowa.
Anarchy
Site Moderator
Chad
Posts: 1223
Joined: Thu May 03, 2007 11:02 am

Re: Problem z procesorem

Post by Anarchy »

Nie rób tego z instrukcji Brena, bo ci niewiele z tego procka zostanie. Po ściągnięciu radiatora musisz wyczyścić całość z dawnej pasty, najlepiej izopropanolem lub zwykłym spirytusem.

Ale i tak ta metoda na 99% jest bezsensu. O ile w montażu nie użyli ci jakiejś taniej, silikonowej pasty, nie powinna się zużyć wcześniej, jak po 5-7 latach.
User avatar
Nitek
Community Veteran
Community Veteran
Posts: 999
Joined: Mon Apr 13, 2009 4:13 pm
Location: Białystok
Contact:

Re: Problem z procesorem

Post by Nitek »

Po co się rozpisywać na temat wykonywania działań, które mogą nie być w ogóle potrzebne. Zrobienie SS po kilku minutach obciążenia, żeby dowiedzieć się co się stało, jest dużo szybsze niż wymiana pasty lub wyczyszczenie kompa.

Nigdy w życiu będąc laikiem w tych sprawach nie wsadzaj rury od odkurzacza do komputera. Najlepsze do czyszczenia jest sprężone powietrze lub po prostu dmuchanie (byle nie opluć wszystkiego). Sporo zakamarków można po prostu wyczyścić pędzlem.


Anarchy wrote:Ale i tak ta metoda na 99% jest bezsensu. O ile w montażu nie użyli ci jakiejś taniej, silikonowej pasty, nie powinna się zużyć wcześniej, jak po 5-7 latach.
W procesorach starszych niż tych na LGA1156 (gdzie już w miarę sensowne plastry termoprzewodzące są naklejone na spód radiatora) i wszystkich od AMD jest gówniana silikonowa pasta, która już po pół roku jest sucha jak pięty emeryta.
Locked