Jak znaleźć motywację?

To, co nie pasuje do pozostałych kategorii, ma swoje miejsce tutaj.
Post Reply

Topic author
Don Hard
Soldier level 5
Soldier level 5
Nepal

Jak znaleźć motywację?

Post by Don Hard » Mon Mar 18, 2019 9:35 pm

Na wstępie chcę zaznaczyć, że ten temat pisze z naprawdę niemałą powagą, ograniczam się do śmieszków, gdyż faktycznie istnieje taki kłopot.

Zasadniczo chodzi, że w ostatnim czasie praktycznie nic nie daje mi radości. Rzeczy, które kiedyś lubiłem robić, nie bawią tak jak kiedyś. Jedną z takich rzeczy było właśnie bawienie się w edytorze. Interesuję się programowaniem, zawsze chciałem stworzyć coś samemu, a OW dało mi taką możliwość. Choć niezgrabnie, to jednak coś tam stworzyłem(ale teraz trochę się tego wstydzę), ale teraz nadeszła jakaś pauza.

Straciłem motywację i tyle. Wejdę w edytor napiszę parę linijek, koniec. Tak wygląda obecnie moja "zabawa" z edytorem, zupełnie inaczej, niż kiedyś, gdzie potrafiłem siedzieć cały dzień i tworzyć kolejne misje. W mojego moda i tak mało, kto zagra, a jak już zagra to nie utknie w pamięci, bo nie będzie się niczym wybijał.

Tak samo mam ze wszystkim, nic, co robię nie służy czemuś lub komuś, a przynajmniej takie mam odczucie. Kiedy siedzę nad edytorem zastanawiam się, czy w ogóle jest sens tworzyć to dalej. Czy ludzie nie pomyślą, że to będzie zbyt absurdralne, czy może po prostu idiotyczne? A może po prostu mod będzie badziewny, może i działa, ale gameplay, fabuła będzie leżeć i kwiczeć. Czy to co robię, jest w ogóle wart zachodu..

I przepraszam, że piszę to tutaj, to raczej nie jest odpowiednie miejsce na takie rzeczy. Nie mam komu się właściwie wyżalić, a że sprawa w jakimś stopniu dotyka OW - czyli gry, która sprawiła mi masę miłych wspomnień, jak mało która, to postanowiłem się z wami podzielić moimi przemyśleniami.
"Protection against deception, and never allow others to read your emotions. And whoever stands before you, don't let them push you around. Remember that."

Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10

Re: Jak znaleźć motywację?

Post by Serpent » Mon Mar 18, 2019 9:52 pm

Często nie mogę patrzeć na ow edytor. Moim sposobem jest odstawić OW na kilka dni i nie myśleć o tym. Zawsze pomaga ;)
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak

Topic author
Don Hard
Soldier level 5
Soldier level 5
Nepal

Post by Don Hard » Mon Mar 18, 2019 9:53 pm

Niby tak, ale sam niedawno wróciłem znów na forum(podczas tzw. dymów na ow-necie), i nie była to krótka przerwa. Pozatym to wszystko nie opiera sie tylko na edytorze, bo mam tak praktycznie ze wszystkim.
"Protection against deception, and never allow others to read your emotions. And whoever stands before you, don't let them push you around. Remember that."

Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10

Post by Serpent » Mon Mar 18, 2019 10:05 pm

Może wybierz się do psychologa. Takich tematów nie porusza się na forum ;d
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak

Topic author
Don Hard
Soldier level 5
Soldier level 5
Nepal

Post by Don Hard » Mon Mar 18, 2019 10:22 pm

Wiem o tym, że tutaj się nie powinno tego robić.
Ale pomyślałem, że może warto zobaczyć co inni o tym sądzą.
Pozatym, wcale nie wiadomo, czy mi to nie przejdzie po pewnym czasie(wkońcu jestem w "tym" wieku(expert here)), więc psychologa raczej bym odpuścił.
Mam też osobę, z którą gadam o takich tematach(bo sama chce pogadać z kimś właśnie o takich rzeczach a nie ma z kim), ale jako, że raz nie chcę jej zbytnio męczyć, dwa, że nie ma ona za bardzo czasu.

W każdym razie, dzięki za odzew i przepraszam jeszcze raz za lekko ponurą atmosferę tego tematu.

Xander
Soldier level 6
Soldier level 6

Post by Xander » Mon Mar 18, 2019 11:25 pm

nie wróciłbym nigdy do modowania OW zapewne, gdyby nie Artur który grał w mojego moda, miło było patrzeć jak ktoś ogrywa całego twojego moda, zwraca uwagi na rzeczy na które ja nie zwracałem, przez co popchnęło mnie to do działania.

z programowaniem to byłem napalony 2 lata temu, ale się wypaliłem, problemem była moja kreatywność (słabo mi idzie wymyślać coś na siłę, wtedy wychodzi to bardzo źle)

no i tyle w sumie.
Creative wrote:Chodziło mi o to że sam przerabiam zrobione mapy. (budynki, ludki itd)
A co do saila to przecież sam muszę wklejać.
Image

https://trello.com/b/QkpOj7p7/nefarems-history

MarkedOne
Soldier level 5
Soldier level 5

Post by MarkedOne » Mon Mar 18, 2019 11:31 pm

Najpierw odniosę się do OW.
O ile kiedyś naprawdę miałem ochotę robić moda i dawało mi to w sumie sporo radości tak od prau lat leży on odłogiem i nie mam ochoty do niego wracać. Po prostu nie czuję już tego, patrzę na kod, patrzę na mapy i po prostu mi się odechciewa. Mapy to półbiedy, bo nie wyglądały tak tragicznie, kod natomiast to porażka. Moda dało się przejść, ale sam wiedziałem, że był banalnie łatwy w zbugowaniu. Zacząłem to przerabiać i tak sobie to leży rozwalone od paru lat. Może ze dwie misje zostały nietknięte i da się je przejść, reszta - kosmos, kod urwany w połowie, nie wiadomo nawet o co chodzi.
Z perspektywy czasu naprawdę żałuję, że się nie wziąłem za to ze dwa/trzy lata wcześniej, albo inaczej - żałuję, że takie zaparcie do robienia moda nie pojawiło się u mnie wcześniej. Probowałem coś kodzić, ale się tylko denerwowałem, bo nic kompletnie mi nie wychodziło. Mie osobiście do robienia moda tak z pełną parą jakoś zmobilizował filmik Nefka, który miał na kanale o SAILu - serio, trochę załapałem dzięki temu o co chodzi z SAILem i sam już dalej działałem.
Nie mam pojęcia czy kiedyś się za to znowu wezmę, szkoda mi trochę tego czasu, który włożyłem w mapki i ten lipny kod. Chociaż też wiem, że będę miał coraz mniej wolnego czasu na takie rzeczy. Wybrałem sobie życie takie, a nie inne i muszę się skupiać na innych rzeczach, a w wolnej chwili zdecydowanie bardziej wole sobie pograć na spokojnie albo coś poczytać, obejrzeć porobić cokolwiek innego niż siedzieć z edytorem.
Nie wiem ile masz lat, ale daj sobie trochę czasu na edytor. Nie rób tego na siłę, bo będzie jeszcze gorzej.

Co do reszty życia - to niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto tak nie miał. Chyba, że się ktoś urodził w naprawdę dobrze usytułowanej rodzinie i jego jedynym zmartwieniem jest wydawanie hajsu rodziców.
Najłatwiej byłoby napisać "idź pobiegaj, wyjdź do ludzi", no ale to tak nie działa. Sam czasami łapię się na strasznym "ale mi się nie chce", a najgorsze w tym jest to, że nie ma satysfakcji z wykonywanych czynności - imo to najbardziej dobija.
Najbardziej mi pomagały jakieś zupełnie przypadkowe sytuacje, bo dzięki nim potem już sam działałem i miałem chęć robienia innych rzeczy, zabrzmię jak jakiś upośledzony "kołcz", ale chciało się żyć. Przykładowo kiedyś wysłałem podanie na pewien staż, tak z dupy kompletnie, bo nie spodziewałem się, że się dostanę - dostałem się xD nie dość, że robiłem to co lubię to jeszcze mi za to płacili. :D Od tamtej pory przez solidne dwa lata zapierdalałem ze wszystkim jak wół, poznałem masę ludzi, z którymi do teraz mam świetny kontakt, z którymi miałem okazję organizować różne akcje czy wyjazdy za granicę. A wszystko to przez taki mały trybik, który kiedyś zaskoczył i pchnął mnie dalej.
To nie trwa wiecznie, wiadomo, trochę się rozleniwiłem i bliżej mi do takiego doła niż szczytu swoich możliwości, ale powoli z tego wychodzę, po prostu znowu wróciłem do rzeczy, którch postęp dawał mi radość.
Spróbuj zmienić trochę zainteresowania na jakiś czas. Języki obce? Jest mnóstwo apek na telefon, które spokojnie będą w stanie Cię wbić na poziom A2, do tego całe podręczniki, które się walają po necie. Wyznaczaj sobie jakieś cele, sam sobie i je realizuj. Wbij sobie HSK (poziom języka Chińskiego) na I, z tego co pamiętam możesz wtedy się starać o półroczne stypendium w Chinach (-do weryfikaci, nie pamiętam tego dobrze). Na pół roku zmienisz solidnie środowisko to może będzie Ci lepiej. :D Jak nie Twoje klimaty to szukaj dalej. Jakbyś chciał pogadać to zawsze pisz na steam/pw. Myślę, że nie tylko ja chętnie wspomogę po prostu gadką. ;)

Do tego co Serpek napisał - psycholog to jak najbardziej spoko opcja i nawet nie myśl o tym, że to jest coś dziwnego i nienormalnego. Jak czujesz potrzebę to idź, mam wśród znajomych parę osób, które wyszły naprawdę z prawdziwych depresji, a nie gadaniu o smutności życia. Mi się udało bez tego, ale jak poczujesz, że jednak sam nie dajesz rady to w podskokach biegnij, nie pozwól sobie samemu zmarnować życia.

ps.

Code: Select all

Czy ludzie nie pomyślą, że to będzie zbyt absurdralne, czy może po prostu idiotyczne?
Nie, nie jesteś firmą robiącą grę z zamysłem zarobienia kupy hajsu, nie jest to Twój sposób na życie.
Może mam zupełnie inne podejście do modów niż wszyscy, ale... Mod ma przedstawiać jakąś Twoją wizję OW, jakąś historię niekoniecznie powiązaną, w ogóle z samym światem OW. To ma być coś Twojego i realizacja tego ma się Tobie podobać, będziesz pewnie czuł niedostyt, bo sam go czułem patrząc na to co chciałem zrobić, a co UMIAŁEM zrobić :lol: Trochę tak jakbym sobie wyznaczył misję lot na Marsa, ale w moim zasięgu jest budowa samolotu papierowego, który jak na złość od razu by się rozwalił o ścianę. Bo tak to wyglądało. Chciałem mieć fajne AI inzynierów, ale umiałem zrobić coś w deseń: jak życie bunkra <1000, idź napraw, potem wróć do miejsca x>, dopiero z czasem to rozwijałem, popatrzyłem też na makra w oryginalnej kampani, na to co robi Serpek czy Nefek, po prostu patrzyłem na tych co się lepiej znają. Ty masz sobie taki swój papierowy samolocik dopieścić na tyle na ile umiesz - tyle. Mi w sumie w cho**rę pomógł Kvantowy przy testowaniu moda, bo zauważał rzeczy, których ja nie widzę w fabule, coś co miałem w głowie, ale tego finalnie w modzie nie zrobiłem i powstawała papka - chaos - historia nie trzymała się kupy. Więc tutaj warto po prostu zwrócić uwagę na komentarz testera, ale reszta? kod? tekstury na mapie? no pech, nie umiesz nie robisz - nie ma osoby, która jest zajebista we wszystkim. Rób tyle ile umiesz. I tak Ci powytykają zawsze błędy - zawsze tak jest czy zrobisz moda czy będziesz robił jakiś projekt w prawdziwym życiu - zawsze Ci ktoś dojebie mniej lub mocniej, albo będzie na tyle normalny i Ci grzecznie napisze swoją opinię.
Serio, ostatnią rzeczą jaką powinieneś się przejmować to to, że zrobisz "złego" moda i opinie na ten temat. Robiąc tego złego moda sam się czegoś nauczysz i przynajmniej przedłużysz życie OW. :P
► Show Spoiler

0dd1
ArCamp Developer

Post by 0dd1 » Mon Mar 18, 2019 11:33 pm

Takie myśli i nastawienie są tylko symptomem problemu, a nie samym problemem. Na twoim miejscu skupiłbym się na tym czego mi w życiu brakuje, co z kolei prowadzi do ogólnego braku satysfakcji. A to może być coś poważnego, albo tylko kwestia wprowadzenia czegokolwiek nowego do dziennej rutyny np. znalezienie jakiejś nowej muzyki do słuchania.

Poza tym, to zabrzmi banalnie, ale nie tylko ty tak masz. Ot chociażby te filmiki które ostatnio wrzuciłem wzięły się stąd że też znowu utknąłem, i szukam jakiegoś pomysłu na to co robić dalej.
Do it!

Gelwe
Soldier level 7
Soldier level 7

Post by Gelwe » Mon Mar 18, 2019 11:35 pm

Don Hard wrote:
Mon Mar 18, 2019 9:35 pm
Straciłem motywację i tyle. Wejdę w edytor napiszę parę linijek, koniec. Tak wygląda obecnie moja "zabawa" z edytorem, zupełnie inaczej, niż kiedyś, gdzie potrafiłem siedzieć cały dzień i tworzyć kolejne misje. W mojego moda i tak mało, kto zagra, a jak już zagra to nie utknie w pamięci, bo nie będzie się niczym wybijał.
To chyba normalne zjawisko. Ja zajmując się przez prawie 6 lat jednym zagadnieniem miałem gorsze i lepsze dni, ale mimo tego każdego dnia siadałem do tego i się rozwijałem, dlatego radzę ci zrobić to samo. Teraz w 2019 roku nie mam "gorszych" dni. Jeżeli coś ci nie daje radości teraz wcale nie znaczy że jutro będzie tak samo. Zawsze możesz zająć się czymś innym przez jakiś czas i potem spróbuj wrócić do tego co już cię nie cieszy (przykładowo zrób tydzień przerwy).

Pozdrawiam.
Creative wrote:Image
Chodziło mi o to że sam przerabiam zrobione mapy. (budynki, ludki itd)
A co do saila to przecież sam muszę wklejać
.
Creative wrote: Jak chcesz mogę ci pomóc. Jestem doświadczonym modderem, zrobiłem 2 mody i 3 w drodze ;) Kontakt PW.

Topic author
Don Hard
Soldier level 5
Soldier level 5
Nepal

Post by Don Hard » Tue Mar 19, 2019 7:58 pm

Wiem, że nie tylko ja tak mam. Znam parę osób, które też tak mają, a niekiedy nawet gorzej. W tym problem, że mało kto ze mną rozmawia, ja sam nie uznaję siebie za osobę nadającą się do rozmów i czasem ciężko mi odczytać innych.
Dochodzi więc do tego, że często wyolbrzymiam sprawy.

Tak, czy inaczej dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Miło czasem przeczytać coś, co faktycznie niesie pomoc, niż zwykle "oj no nie bądź smutny..."

Gelwe
Soldier level 7
Soldier level 7

Post by Gelwe » Wed Mar 20, 2019 12:03 am

Don Hard wrote:
Tue Mar 19, 2019 7:58 pm
Wiem, że nie tylko ja tak mam. Znam parę osób, które też tak mają, a niekiedy nawet gorzej. W tym problem, że mało kto ze mną rozmawia, ja sam nie uznaję siebie za osobę nadającą się do rozmów i czasem ciężko mi odczytać innych.
Dochodzi więc do tego, że często wyolbrzymiam sprawy.

Tak, czy inaczej dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Miło czasem przeczytać coś, co faktycznie niesie pomoc, niż zwykle "oj no nie bądź smutny..."
Staraj się nie koncentrować na braku motywacji. Lepiej skoncentruj się nad tym co chcesz uzyskać a motywacja przyjdzie sama :amhello:
Creative wrote:Image
Chodziło mi o to że sam przerabiam zrobione mapy. (budynki, ludki itd)
A co do saila to przecież sam muszę wklejać
.
Creative wrote: Jak chcesz mogę ci pomóc. Jestem doświadczonym modderem, zrobiłem 2 mody i 3 w drodze ;) Kontakt PW.

Post Reply