Port forwarding dla OW

Wszystko o graniu w OW w sieci.
Locked
Radzio
Site Administrator
Site Administrator
Poland
Posts: 2898
Joined: Fri Jul 28, 2006 10:58 am
Location: Bialystok, Poland

Port forwarding dla OW

Post by Radzio »

W związku z pytaniami o odblokowywanie portów OW w routerze, postanowiłem napisać mini HOW-TO. :)

1) Włączamy przeglądarkę (np. Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera)
2) W adresie wpisujemy adres IP* naszego routera, np.: 192.168.0.1
3) Logujemy się jako administrator (jeśli nie znasz loginu i hasła, to pewnie "pan z obsługi" ustawił Ci router i jego należy poprosić o pomoc lub skonsultować się z instrukcją routera).
4) Wchodzimy do sekcji podobnej jak na tym rysunku (np. NAT, Forwarding, Virtual Servers etc.) i wypełniamy pola jak na rysunku:
Image
UWAGA: Tylko port 27963 UDP jest potrzebny.
5) Zapisujemy ustawienia.

*: Adres IP routera (jako Brama domyślna) i nasz lokalny (jako Adres) można zobaczyć w szczegółach stanu aktualnie używanego połączenia (we właściwościach Sieci).

~Radzio

-----

1. Kto może a kto nie
WIP


2. Odblokowujemy porty!

To właśnie jest najczęstsza przyczyna "niemocy" robienie serwerów. Problem polega na tym, że jeżeli macie router czy też inne urządzenie rozdzielające Internet (np. livebox) to blokuje ono wszystkie dane wysyłane przez programy, dla których porty nie są odblokowane. Tak więc, to za pewne jest twój problem, ale jeśli nie masz routera to możesz przejść do 3. punktu poradnika.
Dla każdego urządzenia inaczej się odblokowuje porty. Jest to podobna procedura, ale mogą się różnic, nazwy funkcji, ich rozmieszczenie etc. Tak więc, nie mogę napisać "krok po kroku" dla wszystkich i dlatego wybrałem dwa routery, a dokładnie Liveboxa i serie TPLink, z którego mam router.

2a) Livebox
1. Wchodzisz w twoją przeglądarkę internetową i wpisujesz stronę konfiguracyjną
Livebox'a http://192.168.1.1
Image

2. Przechodzisz na tą stronę. Pojawia Ci się okienko logowania do modemu. Domyślne dane są takie:
Użytkownik: admin
Hasło: admin

Image

3. Pojawi Ci się strona główna konfiguracyjna modemu. Przechodzisz w zakładkę Serwery LAN. Gdy to zrobisz, pojawi Ci się strona jak na obrazku:
Image

4. Następnie klikamy Dodaj
Image

5. Tam gdzie nazwa serwera, wpisujemy Original War. Protokół zmieniamy na UDP, a przedział portów to 27963 i 27963. Lokalny adres IP zostawiamy domyślnie, czyli tak jak jest.
Image

Powinno działać wszystko ładnie. U was może trochę inaczej wyglądać ze względu na przeglądarkę. Przejdźmy do drugiego routera. Warto wspomnieć, że u DLinków, inaczej wygląda konfiguracja

2b) TPLink
Dwa pierwsze kroki są identyczne, ale lepiej napisze (dla nieuważnych)

1. Wchodzisz w twoją przeglądarkę internetową i wpisujesz stronę konfiguracyjną
TPLinku http://192.168.1.1
Image

2. Przechodzisz na tą stronę. Pojawia Ci się okienko logowania do modemu. Domyślne dane są takie:
Użytkownik: admin
Hasło: admin
Image

3. Pojawi Ci się strona główna konfiguracyjna modemu. Przechodzisz w zakładkę Advanced
Setup,
a następnie w NAT. Gdy to zrobisz, pojawi Ci się strona jak na obrazku:
Image

4. Znajdujemy swój Virtual Circuit. U mnie jest to dwójka. Jeżeli traficie na swój Virtual Circuit to pojawią się dwie nowe opcje: Virtual Server i DMZ. Przechodzimy teraz w Virtual Server.
Image

UWAGA: NIE ZMIENIAĆ Number of IPs! Niech pozostanie taki jaki jest.

5. Teraz wystarczy uzupełnić dane. Jeżeli już jest zajęty Rule Index 1 to zmieniamy na drugi. W Application wpisujemy OW bądź coś innego, co będzie kojarzyć się z grą (np. Original War). Sąsiednie pole zostawiamy puste. Protocol UDP, w Start Port Number oraz End Port Number wpisujemy 27963. Aby uzupełnić Local IP Address, musimy przejść w zakładkę Status, gdzie będzie podane. Macie tutaj pokazane, jak powinno wyglądać:
Image

6. Klikamy Save

Tak (przynajmniej u mnie) przekierowuje się porty. Jak już wspomniałem wyżej, u TPLinków jest inaczej.

3. Firewall
Czasami przyczyną może być coś innego niż router, a mowa tutaj o firewallach. Dla przykładu dam, że u mnie PC Tools Firewalll Plus właśnie przeszkadzał (pewnie dlatego piszę o tym). No więc, wypada zacząć od tego, że każdy firewall się różni i w każdym inaczej się opcje zmienia. O ile nie ma raczej problemów w firewallach w języku polskim to już trochę angielskiego i ludzie się gubią. Nic nie pozostaje jak po obrazkach albo z słownikiem próbować. Domyślny, Windowsowy firewall nie blokuje stawiania serwerów, ale warto o nim wspomnieć. W Panelu Sterowania znajdziecie Zaporę Systemu Windows, gdzie wszystko ładnie i w bardzo prostu sposób można odblokować całkowicie grę. Nawet nie będę tej procedury opisywać

No to koniec. Powinno to nawet dla wszystkich być jasne. Te trzy pierwsze screeny nie wyszły - sorry. Poprawie, jak tylko będę mógł. Mam nadzieję, że komuś pomogę.

Poradnik dla Liveboxa by ~ Turson, zedytowany przez ~ Incantatoris
Locked