Darmowe OW

To, co nie pasuje do pozostałych kategorii, ma swoje miejsce tutaj.
User avatar
Antitheus
Kung Führer
Kung Führer
Korea North
Posts: 2526
Joined: Thu Jan 04, 2007 9:45 pm
Location: Gorzów Wlkp.
Contact:

Darmowe OW

Post by Antitheus »

Pamiętacie motyw jak Zone pisał do Stukacza o tym, żeby udostępnił wersję OW, która by była darmowa w trybie multiplayer (czyli taka bez kampanii),
Gdyby zrobić motyw, aby zebrać podpisy i mu to wysłać może by ruszył swoja pustą łepetynę i zagadał z resztkami Altaru o tym projekcie?
Przemyślałem sobie sprawę i uważam,że do dobry pomysł aby zwiększyć liczbę graczy i utrzymać poziom sceny (przynajmniej taki jaki był w 2006). Gra kosztuje grosze i nie zmieni to faktu, że spadną 'zarobki' twórcom.
Ja do niego z pewnością pisał nie będę.
User avatar
Nitek
Community Veteran
Community Veteran
Posts: 997
Joined: Mon Apr 13, 2009 4:13 pm
Location: Białystok
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by Nitek »

Darmowe OW na pewno przeżyło by scenę OW i nie przyniosło by strat dla Altaru - tego jestem pewien. Wydawanie samego multi było by niezbyt sensownym posunięciem - nowy gracz, który na dzień dobry zagra 1v1 z jakimś rusherem nie zagrzeje miejsca na scenie. Jeżeli była by możliwość odpalania modów to wtedy można by było wyeksportować kampanię i umieścić ją w modzie :disco:
Jestem za ;o
User avatar
Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10
Estonia
Posts: 4169
Joined: Tue Jul 07, 2009 9:13 pm
Location: Polska - EuroStan ZSRE
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by Serpent »

Chętnie pomoge w moddingu multiplayer.Uważam że to dobry pomysł lecz należało by dobrze rozreklamować to "darmowe ow" :disco:
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak
User avatar
pijanymis
Soldier level 6
Soldier level 6
Posts: 358
Joined: Wed Apr 07, 2010 10:54 pm
Location: HAJNÓWKA
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by pijanymis »

a co to było z reklamą, reklamę mi zostawcie ja księdzu bym wódkę sprzedał
Anarchy
Site Moderator
Chad
Posts: 1223
Joined: Thu May 03, 2007 11:02 am

Re: Darmowe OW

Post by Anarchy »

Miś, ty słabo księży znasz.. A szczerze powiedziawszy, to jak ktoś chcę mieć grę, to ni ch**a jakieś demówki ściągać nie będzie, bez przesady, od czego są warezy, torrenty, p2m'y?...
User avatar
zoNE
The Great Uniter & Site Administrator
The Great Uniter & Site Administrator
Posts: 2066
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:44 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by zoNE »

Anarchy wrote:Miś, ty słabo księży znasz.. A szczerze powiedziawszy, to jak ktoś chcę mieć grę, to ni ch**a jakieś demówki ściągać nie będzie, bez przesady, od czego są warezy, torrenty, p2m'y?...
Obecnie większość osób grających w OW skupia się głównie na multiplayerze. Są to osoby, które albo już 100 razy przeszły kampanię, albo osoby nie skupiające się na kampanii. Owszem czasami powracają do niej, lecz przede wszystkim grają multiplayer i to tą część gry przydałoby się rozwinąć oraz zachęcić ludzi do gry właśnie w trybie multiplayer (przynajmniej takie było moje założenie kilka lat temu, gdy to proponowałem).

W końcu kolejna darmowa gra multiplayer, to dodatkowa nowa reklama dla OW (które nigdy nie miało reklamy). Nowi gracze, nowe podejście. Ogólnie nowe rzesze graczy, które wcześniej nie wiedziały o OW (bo to można reklamować). Warez nie jest legalnym źródłem, więc nie mam zamiaru wspierać takich rozwiązań. Stara gra w nowej, darmowej odsłonie multi, to jednak dużo większa reklama. I oczywiście jest to legalne źródło - co tutaj jest najistotniejsze. Bo legalność jest najważniejsza.
Nitek wrote:Wydawanie samego multi było by niezbyt sensownym posunięciem - nowy gracz, który na dzień dobry zagra 1v1 z jakimś rusherem nie zagrzeje miejsca na scenie.
Jeżeli chodzi o nowych graczy, to moim zdaniem ta wypowiedź nie jest zgodna z rzeczywistością. Kampania do zasad multiplayer ma się nijak. Gdy wychodzi jakaś gra jedynie z trybem multiplayer, to ludzie nie uciekają po pierwszej rozgrywce. No i tam też może trafić na jakiegoś rushera - co wtedy? Nie wydaje mi się, by kampania kogoś przed tym uchroniła. To właśnie rolą bardziej doświadczonych graczy jest to, by nowi poznali grę i panujące na niej zasady.

No, ale ten pomysł i tak nie przejdzie. Dlaczego? Już kilka ankiet robiłem na tej scenie i wiem, że zebranie większej ilości podpisów w celu wystosowania przekonującego pisma do firmy, by zostało to wprowadzone w życie nie jest możliwe. A dla jednej osoby wątpię, aby ktoś się tym chciał zająć - już na 100% nie Stu, który by w tej sytuacji musiał się tym bawić a i załatwiać to też u Altaru z małą szansą powodzenia (w przypadku, gdyby nie było wystosowanego stosownego pisma).
Anarchy
Site Moderator
Chad
Posts: 1223
Joined: Thu May 03, 2007 11:02 am

Re: Darmowe OW

Post by Anarchy »

Chodziło mi o to, że nikt nie będzie ściągał połówki gry, jeśli w zasięgu ma pełną. Gra ściąga się w godzinę, a spotkałeś kiedyś osobę, która by się przejmowała legalnością gry?
User avatar
Antitheus
Kung Führer
Kung Führer
Korea North
Posts: 2526
Joined: Thu Jan 04, 2007 9:45 pm
Location: Gorzów Wlkp.
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by Antitheus »

Legalność jest tu bardzo ważna.
i założę się że masa osób pobierałaby darmową wersję multiplayer aniżeli ryzykowała z warezem.
I nie szczyć się jak to nielegalnie i wygodnie dziś wszystko można bo wjedzie Ci do domu party van ;]
User avatar
Serpent
Soldier level 10
Soldier level 10
Estonia
Posts: 4169
Joined: Tue Jul 07, 2009 9:13 pm
Location: Polska - EuroStan ZSRE
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by Serpent »

Co gdyby rozbudować multiplayer w patchu 1.11 ?
Zawsze to coś nowego :arrow: Moge dorzucić kilka swoich map ponieważ większość osób nie chce ruszyć tyłka by pobrać moda ,a mapy (łącznie 15) działają bez problemu(czasami walnie synchra grając przez hamachi).Jeśli ktos mógłby zagadać do Stu to było by ok
Epickie teksty:
Marek1906: jak zrobic aby sail był zielony?
Kvantovy: Wszystko normalne, wszystko w koło było dziwne
Kvantovy:: To jest fajne, że to nie jest takie głupie
Kvantovy:: remove sos from kanapeczka
Kvantovy:: zdarzają się rzezy które sie filozofom nie śniły
Cenwen: problemem jest gejostwo
"Taki z niego fizyk jak ze mnie baletnica" - Profesor Scholtze o Kvantovym.
JAKBYŁ BYM CZECHEM TO BYM ROZŁOŻYŁ NAMIOT ~Kvanciak
User avatar
YuriStriatov
Site Administrator
Site Administrator
Cuba
Posts: 1395
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:02 am
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by YuriStriatov »

To ze przecietny gracz ma w du**e czy gre se sciagnie z filefront, steama czy pirate bay to jest jedna rzecz. To ze warezow nie rozreklamujesz choc bys sie zesral to jest to co jest wazne. Jak OW bedzie legalnie darmowe, to mozna nakrecic tyle wielkich stron na to zeby dawaly reklame, ze to sie w pale nie miesci. I rozreklamowac tak ze graczy faktycznie przybedzie, a nie ze jeden cwaniak sie znajdzie z bittorrentem raz na miesiac i koniec.

Chodzi przede wszystkim o reklame.
Image
User avatar
zoNE
The Great Uniter & Site Administrator
The Great Uniter & Site Administrator
Posts: 2066
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:44 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by zoNE »

Anarchy wrote:Chodziło mi o to, że nikt nie będzie ściągał połówki gry, jeśli w zasięgu ma pełną. Gra ściąga się w godzinę, a spotkałeś kiedyś osobę, która by się przejmowała legalnością gry?
Jak o niej nie usłyszy, to nawet gdybyś mu pod nos dał link do nielegalnych źródeł i byłby to ktoś, kto całe życie siedzi na takich źródłach, to i tak tego nie ściągnie. Dlaczego?
a) Nie słyszał nigdy o tej grze (co nikogo nie dziwi, bo nie miała reklamy).
b) Jest to stara gra, więc dlaczego ma ściągać stare tytuły, skoro jest piratem i może ściągnąć coś nowego.
c) Konieczność piracenia obniża popularność produktu - w końcu gra nie jest już dostępna w sklepach i trzeba się czasami nieźle nagimnastykować, aby ją kupić za normalną cenę (jak za czasu premiery). No i oczywiście zazwyczaj będzie to kopia używana.

Zrobienie darmowej wersji multiplayer pozwoli zwiększyć rzeszę klientów. Dlaczego? To proste, skoro produkt jest darmowy i legalny, to można mu zrobić reklamę - reklamę, której nigdy nie miał. Dzięki temu można grę rozreklamować na vortalach o grach komputerowych, forach tematycznych, zająć się większą reklamą na większych stronach. No i oczywiście zmajstrować trailery, etc. Co zwiększy po pierwsze rzeszę osób, która dowie się, iż takie coś jak OW w ogóle istnieje. A po drugie zwiększy liczbę osób, która się w ogóle zachęci by to zainstalować.
Mogę np. pogadać ze znajomym i można dać to wtedy też na dobreprogramy.pl. A to już spora rekomendacja i reklama - mają sporo użytkowników.
Pogadałoby się też z Gamikaze, aby coś naskrobali o tym - co nie będzie problemem, bo współpracują z DobrymiProgramami.
Ktoś po prostu wejdzie i widzi, a nowa gierka darmowa i do tego profesjonalna a nie jakaś amatorka - jest weekend, to sobie zainstaluje. I jest kolejny gracz.

Oczywiście później można też pozałatwiać informacje o tym na dużych stricte tematycznych serwisach o grach.

Co do zakończenia - czy spotkałem – szczerze, to poza otoczeniem uczniowskim od lat nie widziałem osoby, która by nie zwracała uwagi na takie coś jak licencje/umowy. Bo pierwsza rzecz omawiana zawsze na początku każdego zagadnienia tego typu, to legalność oprogramowania (w tym i gier - bo niektórzy stwierdzą, że gra to nie oprogramowanie).
User avatar
Ghost
Soldier level 5
Soldier level 5
Posts: 269
Joined: Wed Nov 25, 2009 12:42 pm

Re: Darmowe OW

Post by Ghost »

Tak, wydawanie MultiOW jako autonomiczna gra, jest dobrym pomysłem. Bo zapewne sporo graczy, przeszło pierwsze 2-3 misje Am, i nie grało dalej, może dlatego, ze nie mogli sie doczekać nowych technologi... bądź innych przyczyn.
Reklama... no własnie, jak ?
Ja bym zajął się jednak interfejsem ow... bo jest tragiczny, a to może nie przyciągać, nie mówiąc odrażać ... Następnie nasz kochany "error_log"... oby ich było jak najmniej.
Jeśli to załatwimy, możemy zając się reklamą ;]
User avatar
Incantatoris
Soldier level 6
Soldier level 6
Posts: 409
Joined: Sun Sep 13, 2009 6:13 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by Incantatoris »

Włączę się do rozmowy:
Pomysł świetny. Darmowa wersja OW przyciągnie dużo osób. Nawet jeżeli dobrze pójdzie to "tłumy". Sama reklama już nie jest trudna - jak już ZoNe o tym wspomniał - wystarczy na forum rozgłosić i stronkach dotyczących gier.

Co do zmian w Original War przed wydaniem darmowo-uciętej wersji..:
Mało co się da zrobić, a jeżeli już by udostępnioną taką wersję, to nie wiem też czy bardziej możliwości się nie zmniejszyły nasze. Tak samo z tymi errorami czy też "Synchronization Lost" - nic bez kodu źródłowego nie możemy zrobić. Tutaj musi się Stuczak popisać, a z tego co czytałem, to raczej się tego nie doczekamy. Ghost ma trochę w tym racji, ponieważ to może odstraszyć trochę graczy, dzięki czemu, nawet jeżeli ściągniemy ludzi, to połowa z nich zostanie.

Wrócę jeszcze do kwestii Stukacza i Altair Games: Z tego co można wywnioskować, to wychodzi na to, że nie wiadomo kto ma prawa do gry, a Stuck jest niekontaktowany. Nie da się z nim się dogadać etc. Firma z tego co pamiętam, miała u kryzys (jak większość firm w tej branży), który chyba nadal się ciągnie do dnia dzisiejszego. Można by było w naszym piśmie do ich "wspomnieć", że przypuszczamy, iż zwiększy się ilość osób w grze, dajmy na to do 500-700 osób. To nawet bardzo prawdopodobna liczba. Do tego można wspomnieć coś o płatnym dodatku DCL, który dodawałby co nieco. O co mi chodzi? W ten sposób zainteresujemy Altair Games naszą petycją. Oni i tak już nie mają żadnych zysków z tego, ponieważ sprzedaż by musiała zrosnąć do paru tysięcy sztuk, aby wydawca chciał znów wykupić "licencje" na dalszą sprzedaż. Poza tym, firma, która ma wpływ na pracę Stukacza, mogła by go pogonić. Wspomniałoby się też właśnie o tych errorach.
Nikt raczej nie będzie chciał za darmo nam coś zrobić, tracąc przy tym czas i wpływy. Tutaj trzeba zagrać pieniędzmi. Podsunięcie pomysłu DCL jest wg. mnie doskonałym pomysłem, nawet jeżeli uleci z naszej kieszeni 20zł.
You're mom is hot. Ok. frack it. I lied. What you gonna do?!
Image
Czerpię wiedzę z Internetu. Krzywdzę sam siebie.
Anarchy
Site Moderator
Chad
Posts: 1223
Joined: Thu May 03, 2007 11:02 am

Re: Darmowe OW

Post by Anarchy »

No, jakoś wątpię, żeby reklama 9 letniej gry przyniosła rezultat, ale przekonaliście mnie. Na errory bym proponował wrócić do poprzedniego patcha (1.9), a z syncami raczej nie ma szans walczyć..

Altar (bo tak się oni nazywają, nie altair;P) raczej ma się dobrze, ostatnią w miarę dobrą grę w '07 wypuścili (tak wynika z wiki), z ich strony nie da się raczej nic wyczytać, nie ma tam zbytnio informacji. Tak na marginesie ktoś od nich obiecywał, że w 2007 wypuszczą ow2.. no w każdym razie - nie mają chyba problemów finansowych, więc nie ma problemu z nakłonieniem ich do stworzenia takowej wersji. Istnieje duże prawdopodobieństwo zresztą, że niektórzy z takich graczy kupią full wersję, zwłaszcza, jeśli umieścimy reklamę w menu w grze.
Stukacza i tak nikt go nie pogoni - on to robi za darmo, z własnej woli (i widać, co z tego wychodzi..)
20 zł?! Pojebało? Na lobby jest 50-100 osób, z czego 20 ogarniających. Z tego 10, które będą chętne pomóc scenie, a z nich przynajmniej 1 (ja), która na pewno ma większe potrzeby, niż marnowanie kasy, która mogłaby wydać ją np. na picie.
Proponowałbym przygotować jakieś pismo do Altaru na start, najpierw po polsku, potem je przetłumaczyć. Sam nigdy takich nie pisałem, ale dużo w swoim życiu widziałem. W najgorszym przypadku mogę się tym zająć, ale to będzie ch**owe i zacznę nad tym pracować dopiero po 10 maja (z wiadomych względów).
User avatar
zoNE
The Great Uniter & Site Administrator
The Great Uniter & Site Administrator
Posts: 2066
Joined: Fri Feb 17, 2006 3:44 pm
Location: Poland
Contact:

Re: Darmowe OW

Post by zoNE »

Jeżeli chodzi o prawa do gry, to Stucuk swojego czasu (gdy ta propozycja została przeze mnie rzucona) wydawał w porozumieniu z Altarem Demo OW. A wersja z samym multi, to tak jakby demo (rządzi się tymi samymi prawami - jeżeli chodzi o prawa autorskie i patenty).

Niestety Stu nie był wtedy za tym pomysłem, gdyż mu się on nie widział. Dlatego pomysł zgasł już kilka lat temu, bo poparcia nie było.

Jeżeli chodzi o pismo do Altaru, to nie jest problem. Ja mogę je napisać w 2 językach. Ale samo pismo nic nie da... Jak już mówiłem dla jednej osoby nikt się takimi rzeczami zajmował nie będzie - a już na pewno nie Stu. Potrzebne by były podpisy osób (imię, nazwisko, kraj, miasto i najlepiej coś identyfikującego - ale wątpię, aby więcej niż 2 osoby podały, więc ostatnie można sobie darować), które są za tym pomysłem. I oczywiście plan marketingowy, który by przekonał ich, że to ma sens.

Największy problem stoi właśnie po stronie poparcia/podpisów. Jak już się przekonałem (przeprowadzając już kilka takich akcji na scenie OW - dokładniej mówiąc 2), to na nazbieranie większej ilości podpisów dobrowolnych - ze strony graczy OW - niż 10 nie ma co liczyć... A tutaj jest potrzebna okrągła suma podpisów - i oczywiście nie przypadkowych nazwisk, które można by sobie wpisać samemu (stąd tego powinna być jakaś dana identyfikująca - w moim przypadku myślałem, aby podać IP z którego się dana osoba rejestrowała).

Jeżeli chodzi o samą grę - wtedy mój pomysł był na czasie (czego Stu nie zauważył), bo do OW ciągle wychodziły nowe patche (wszyscy pewnie pamiętają). I ogólnie coś się ciągle działo przy OW. To ktoś zaczyna planować wydanie nowego moda, to powstają grupy moderskie, to zaczynają się turnieje - zamysł na CB u nas itd. Ciągle się coś działo. Jest to dodatkowy czynnik wpływający na reklamę - projekt stary, ale wiecznie żywy. Aktualnie ten projekt jest martwy. Zastoje u Stu, zastoje w patchach, mody może wychodzą co jakiś czas, ale już nie są tak rozreklamowane jak kiedyś. No i oczywiście, zastoje u nas.

Z podpisami mógłbym spróbować uruchomić jakiś system, aby wpisywały się osoby z różnych środowisk, które znają mnie lub znają kogoś kogo ja znam itd. Inni też by mogli tak spróbować. Ale przede wszystkim głównie liczą się podpisy osób powiązanych z OW - a nie losowych osób. Które na wypadek problemów mogą też wystosować jakieś listy popierające, recenzje pomysłu itp. No, ale przede wszystkim to musi być wiecznie żywy projekt - a nie jak teraz, martwy. To musi być gra ciągle aktualizowana i w około której ciągle coś się dzieje, aby przyciągnąć ludzi.
Post Reply